PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32488}

Ciemność

Darkness
6,2 12 845
ocen
6,2 10 1 12845
5,7 3
oceny krytyków
Ciemność
powrót do forum filmu Ciemność

Każda scena w tym filmie już była gdzieś wcześniej. Mogłem spokojnie odgadywać co się stanie w następnej scenie. Pomysły tak wytarte, tak strasznie wyeksploatowane - że tylko ktoś, kto nigdy nie widział tego rodzaju filmidła, może być zaskoczony. Banały, które wsadzili w usta bohaterom są poniżej poziomu widza, po prostu go obrażają. Mamy stary dom, mamy rodzinę, mamy tragedię w tle, mamy dziecko rysujące "straszne" rysunki, mamy ojca który dostaje świra... Kilkadziesiąt podobnych filmów już powstało. Myślałem, że nic gorszego w hiszpańskim kinie niż "No-Do" już nie zobaczę. Myliłem się. Ten banał, ta kalka przebiła wszystko.

użytkownik usunięty
eu_geniusz1

Zgadzam się na 100% :-)

użytkownik usunięty
eu_geniusz1

ja również się zgadzam. sztampa do bólu

ocenił(a) film na 3
eu_geniusz1

popieram.

eu_geniusz1

Jedno z najlepszych podsumowań filmu jakie w życiu czytałem, z którym zresztą w 100% się zgadzam :) Wielkie dzięki!

ocenił(a) film na 8
eu_geniusz1

Może to wszystko albo większość widziałeś w ostatnich 10 latach bo weź pod uwagę, że film jest z 2002 więc nie traktuj go jako nowość

ocenił(a) film na 2
KaeM_4

Oczywiście, że nie jest to nowość. Ale "pomysły", którymi nas raczą scenarzyści są tak stare jak kinematografia. Film operuje schematami i wątkami, które były eksploatowane do granic możliwości nie tylko w kinie ale i w książkach tego typu. Zamiarem twórców najwyraźniej nie było stworzenie czegoś nowego, oryginalnego, ciekawego - tylko chcieli zrobić filmidło do kin dla masowego odbiorcy. Kocham kino w ogóle, bardzo lubię horrory / thrillery - oglądam ich naprawdę dużo. Może gdybym zaczynał swoją przygodę z tego rodzaju filmami byłbym zadowolony. Jednak miałem wrażenie konsumowania produktu mocno nieświeżego. To wszystko po prostu już było!

ocenił(a) film na 8
eu_geniusz1

Ja akurat ten film obejrzałem w roku premiery, wtedy tez zacząłem się interesować kinem więc dlatego film w tym czasie zrobił na mnie duże wrażenie i dałem mu 8/10. Przyznam, że oglądając go samemu w domu powodował ciarki na plecach. Teraz po 10 latach też ciężko mi o horror, który by mnie "zaspokoił" i spowodował napięcie w czasie projekcji. Za dużo tego już widziałem :P

ocenił(a) film na 2
KaeM_4

No właśnie. Mnie rozbroiły takie filmy jak Ring czy Paranormal Activity. Ale dzisiaj wszędzie stosuje się "upiorną dziewczynkę" i "zdjęcia z amatorskiej kamery". Trudno zaskoczyć.

ocenił(a) film na 9
eu_geniusz1

Mi się podobał - nawiązania okultystyczne EXTRA! Berith rulez:) a końcówka to chyba wiadomo - Silent Hill (oczywiście film) pełną gębą.

eu_geniusz1

Mnie ten film bardzo rozczarowal po ocenie tutaj jako dobry spodziewalam sie czegos zupelnie innego.A.Paquin bardzo mnie denerwowala w filmie....

ocenił(a) film na 7
eu_geniusz1

Zgadzam się z tym, że oklepane motywy i większość już gdzieś była, ale daję siódemkę, gdyż
a) naoglądałem się trochę horrorów o podobnych motywach (starszych i nowszych) i muszę przyznać, że tutaj realizacja była naprawdę niezła. Fajne zdjęcia, dobrzy aktorzy, stałe napięcie i zwroty akcji. Film też ma już 10 lat, więc kiedy powstawał, te motywy aż tak oklepane jak dziś nie były. Traktuję go raczej jako połączenie najciekawszych motywów z horrorów w jednym filmie.
b) Jest to jeden z niewielu horrorów jakie widziałem, który faktycznie momentami bywał straszny.
Według mnie film nie jest wybitny, ale na ocenę dobrą zasługuje.

ocenił(a) film na 2
transistor152

Ok. Co do kwestii straszności, to jednak cholernie subiektywna sprawa, bo mnie kompletnie nie straszył. Bałem się na Ringu czy na Paranormal.

ocenił(a) film na 3
eu_geniusz1

zdecydowanie się zgadzam. film bardzo schematyczny i przewidywalny do bólu!

ocenił(a) film na 7
eu_geniusz1

Film był nawet nawet, najbardziej podobał mi się wygląd domu w końcówce. Pod tym względem się postarali. Końcówka dość ciekawa. daje 7/10

ocenił(a) film na 8
eu_geniusz1

Nie zgodzę się. Film był jednym z bardzo nielicznych horrorów których się naprawdę bałem. Urzekł mnie świetnym klimatem (który nadrabiał braki w fabule i nienajnowsze schematy) oraz sposobem straszenia, nie przez zaskoczenie i krew, ale przez ciężki mroczny klimat (trochę tak jak w Silent Hillu [grze]), gdzie zło siedzi na granicy naszego pola widzenia i w każdy możliwy sposób zaznacza swoją obecność. Oprócz tego świetne, niespotykane raczej w tym gatunku, zakończenie i piękna scenografia domu pod koniec (trochę też jak w silent hillu)

ocenił(a) film na 2
janski

Klimat może i nawet. Ale co wart jest słaby piłkarz w ślicznej koszulce?

eu_geniusz1

gimbusy powinny miec osobne forum na swoje madrosci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones